Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- EBR-2B MOA
- Tube Diameter:
- 35 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Hard Anodized
- Color:
- Stealth Shadow
- Weight:
- 37 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 40 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 125/125 MOA
Code: VX-RS-RZR5-RZR-52005
MPN: RZR-52005
UPC: 875874004825
Product Info for Vortex Razor HD 5-20x50mm 35mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
The Vortex Razor HD 5-20x50mm 35mm Tube First Focal Plane Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Vortex Razor HD 5-20x50mm 35mm Tube First Focal Plane Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Vortex Razor HD 5-20x50 Rifle Scope is a flexible scope that can be used for tactical shooting or hunting to get the results you want. This Rifle Scope by the experts at Vortex was built to suit the demanding needs of shooters seeking long-range precision. The Vortex Razor HD 5-20x50 Fogproof Scope with HD system delivers razor sharp images by using the lastest in optical engineering and have a 35 mm tube that provides more internal room to accommodate a greater range of windage and elevation adjustment to dial longer-range shots accurately. The illuminated reticle is electronic. Its illumination aids in low light visibility of the reticle. Vortex Rifle Scopes were designed with high-definition glass technology, multi-layered lens coating and an ultra hard coating on glass surfaces which includes XT optical design, XD objective lens elements, XR lens coatings and ArmorTek top coat. The Vortex Razor HD 5-20x50 Rifle Scope is built on a solid 35mm one-piece tube and have an array of features to ensure the highest confidence when shooting. The Vortex Razor HD 5-20x50 Tactical Scope is loaded with over a dozen unique performances for superior ranging at extreme distances in demanding shooting conditions.
Specifications for Vortex Razor HD 5-20x50mm 35mm Tube First Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 20 x |
| Reticle: | EBR-2B MOA |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.5 - 10 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 5.76 - 22 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Color: | Stealth Shadow |
| Weight: | 37 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 15.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 40 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 125 MOA |
| Focus Range: | 40 yds to infinity |
| Lens Material: | HD Glass |
| Optical Coating: | XR Fully Multi-Coated |
| Battery Life: | 150 hours |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Waterproof, Shock Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 125/125 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Razor HD 5-20x50mm Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane
- APO System
- Optically Indexed Lenses
- HD Lens Elements
- XR Plus Fully Multi-Coated
- First Focal Plane Reticle
- Glass-Etched Reticle
- Illuminated Reticle
- Tube Size
- Single-Piece Tube
- Aircraft-Grade Aluminum
- Waterproof
- Fogproof
- Shockproof
- Hard Anondized Stealth Shadow Finish
- ArmorTek
- Exposed Tactical-Style Turrets
- Side Focus
- RZR Zero Stop
- Friction Reduction System
- Turret Screws
- Erector Tube System
- Radius Bar
- MAG-View Fiber Optic
- Fast-Focus Eyepiece
Package Contents:
- Vortex Razor HD 5-20x50mm 35mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
