Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Black Anodize
- Fit:
- 3-9x40 DBK-10023, 4-12x40 DBK-10025
- Objective Lens Diameter:
- 40 mm
- Gun Type:
- Rifle
- Gun Make:
- Diamondback
- Gun Model:
- Universal
- Length:
- 4 in
- Condition:
- New
Code: VX-RA-DTRFS-DBK-SS4
MPN: DBK-SS4
UPC: 875874009141
Product Info for Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade
The Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Preserve the quality of your lens and create a clearer sight picture by equipping the Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade. These Riflescope Accessories designed by Vortex reduce glare and sun reflection off the objective lens for a completely unobstructed sight picture. Each Vortex Diamondback Tactical 4in Rifle Scope Sunshade is black anodized for enhanced resistance to corrosion and wear. Plus, the screw-in assembly is easier than ever to use. Snag a Vortex Diamondback Tactical Sunshade 40mm to keep your lenses in prime condition for years to come.
Specifications for Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Finish: | Black Anodize |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Fit: | 4-12x40 DBK-10025, 3-9x40 DBK-10023 |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Diamondback |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 4 in |
| Weight: | 0.14 lb |
| Condition: | New |
Features of Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade:
- Reduces glare and sun reflections off the objective lens
- Black anodized
- Screw-in assembly
Package Contents:
- Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade