Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Spotting Scopes
The Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Spotting Scopes is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Spotting Scopes from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Glassing out west demands an HD optic, but other systems cant get you the clarity you need to see a tail twitch in low light, or pick a tine out of dense cover. The redesigned Diamondback HD spotting scopes have all the horsepower the long-distance hunter needs, and they excel in low lightright when you need it most. Weve also streamlined the exterior for a sleeker, snag-free profile, building in a helical focus wheel. For the biggest hunt of your year, or your third time out this season, the all-new Diamondback HD spotters deliver the power to focus on the thrill of your hunt.
Specifications for Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Spotting Scopes:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 85 mm |
| Eye Relief: | 18.3 - 20.3 mm |
| Exit Pupil: | 1.41 - 4.25 mm |
| Field of View, Linear: | 60 - 108 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 1.1 - 2.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Close Focus: | 24.6 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 16 in |
| Weight: | 61.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
Features of Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Spotting Scopes
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Built-in Sunshade.
- Multi-Coated. Fully Multi-Coated.
- HD Lens Elements.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 20-60x85mm Spotting Scopes
- Neoprene cover
- Tethered objective lens cap
- Tethered ocular lens cap
- Lens cloth
