Tap Tap to Zoom
Product Info for Vortex Crossfire HD 20-60x80 Spotting Scope
The Vortex Crossfire HD 20-60x80 Spotting Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Vortex Crossfire HD 20-60x80 Spotting Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Crossfire HD family of spotters delivers the powerful, hunting tool youve been waiting for with the proven performance and reliability you expect from a Crossfire. Its wide field of view is perfect for chewing up ground in any environment. The Arca-Swiss compatible foot means out-of-the-box, mount-and-go convenience on most tripods. Delivering a variety of magnification options for any hunt, now your first spotter could be the last spotter you ever need
Specifications for Vortex Crossfire HD 20-60x80 Spotting Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Linear: | 105 - 53 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2 - 1 degrees |
| Close Focus: | 26 ft |
| Weight: | 53 oz |
Features of Vortex Crossfire HD 20-60x80 Spotting Scope
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Nitrogen Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Arca-Swiss foot.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand impact.
Package Contents:
- Vortex Crossfire HD 20-60x80 Spotting Scope
- Neoprene Cover
- Tethered Objective Lens Cover
- Tethered Ocular Lens Cover
- Lens cloth