Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vixen Polarie Tripod w/ Two Ball Heads has been discontinued by Vixen and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Telescope Accessories, Tripods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vixen Polarie Tripod w/ Two Ball Heads
The Vixen Polarie Tripod w/ Two Ball Heads is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Vixen Polarie Tripod w/ Two Ball Heads from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Vixen 2 Ball Head Polarie Tripod 35507 will make a great addition to your astrophotography kit. This Tripod by Vixen is a 4 section tripod with an adjustable working height from 21.2in to 70in. The lightweight Vixen Polarie 2 Ball Head Camera Tripod has the amazing ability to hold up to 6.6 pounds, making it perfect for most camera types. This Vixen Telescope Tripod has a 200mm friction up and down elevator pole extension part that allows you to easily move the center column for simple adjustments. The Vixen Polarie 2 Head Camera Pod has a thread size of .25 inches, making it incredibly versatile.
Specifications for Vixen 4 Section Polarie Tripod - 2 Ball Head:
| Model: | M-178V |
| Legs: | 4 Section |
| Minimum Tripod Length: | 555mm (22in) |
| Working Height: | Adjustable from 540mm to 1,780mm (21.2 to 70 inches) |
| Elevator pole extension Geared part: | 200mm (7.9"), Friction up and down part (Center column), 290mm (11.4") |
| Camera Thread Size: | UNC 1/4 inch |
| Maximum Loading Weight: | About 3.0kg (6.6 lbs) |
| Weight Tripod: | 1.98kgiwithout pan head (4.3 lbs) |
| QHD-33 Ball head: | 130g (4.5oz) |
| QHD-43 Ball head: | 158g (5.5 oz) |
Features of Vixen Polarie Tripod:
- 4 section legs
- Includes 2 ball heads
- Elevator pole extension gear part
- Reduced friction
Package Contents:
- Vixen 2 Ball Head Polarie Tripod 35507
- QHD-33 Ball Head
- QHD-43 Ball Head