Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vixen ED81S 81mm Telescopes and GPD2 Mount w/ Optional D2M Motor Set has been discontinued by Vixen and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Telescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vixen ED81S 81mm Telescopes and GPD2 Mount w/ Optional D2M Motor Set
The Vixen ED81S 81mm Telescopes and GPD2 Mount w/ Optional D2M Motor Set is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Vixen ED81S 81mm Telescopes and GPD2 Mount w/ Optional D2M Motor Set from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When the Vixen ED81S 81mm Telescopes and GPD2 Mount 99782 and 99782M were introduced, it set a new standard for APO refractor telescopes. The combination of better color correction from the new ED glass and brighter images from its fast f/7.7 focal ratio will satisfy the most demanding visual astronomer or astro-photographer. The new ED glass produces clear and high contrast viewing, virtually free of false color. Vixen 's innovative design uses newly developed, environmentally friendly glass technology. The telescope optical tube is very stable yet light weight. The top carry handle also includes a 1/4-20 stud for piggyback digital camera mounting. The new Vixen dual speed focus, now standard on the Vixen ED81 telescope, provides fine focus adjustments for 1/7th speed focusing. This is a package designed for serious astronomical observing. The combination of high quality Vixen ED81S optical tube and the sturdy GP2 telescope mount is an excellent choice for exploring the starry night sky. Set-up is quick. You can be observing in less then 5 minutes. The system allows you to grow with the addition of R.A. and Dec motors, hand controllers and the new Starbook S Go-To System with built in starchart. Vixen makes it easy to add a polar alignment scope and other accessories as needed. For a full line of Vixen Telescopes and other products by Vixen on sale please visit the Vixen Telescopes page on our website. For more brand name Telescopes please visit our Telescopes store section.
Available Vixen Astronomy Telescopes:
- Vixen ED81S Telescope and GPD2 Mount 99782
- Vixen ED81S Telescope and GPD2 Mount w/D2M Motor Set 99782M
Specifications for Vixen 81mm ED81S Telescope 99782:
| Objective Lens: | 3.2 in (81 mm)ED Apo chromatic, MultiCoated |
| Focal Ratio: | f/7.7 |
| Resolving Power: | 1.43 arc sec., 11.3 |
| Light gathering power: | 134x |
| Adapter Thread/Visual Back: | 60mm, 42mm for T-Ring, 50.8mm |
| Dimensions: | 90mm x 573mm/ 3.5 x 22.5in |
Specifications for Vixen GPD2 Telescope Mount:
| R.A. Slow Motion Axis: | 144-tooth wheel gears whole circle movement |
| DEC Slow Motion Axis: | 144-tooth wheel gears whole circle movement |
| R.A. Graduations: | 10 min increments |
| DEC Graduation: | 2 degree increments |
| Polar Axis Scope: | 6x20mm, wide 8 degree field of view |
| Altitude Adjustment: | 0 to 62 degrees (2 degree increments) |
| Aximuth Adjustment: | Double screw fine adjustment |
| Motor Drive: | Optional, with STARBOOK-S or D2M motor drive set |
| Maximum Loading Weight: | 35 lbs. |
| Counterweight: | 1.9 kg (4.2 lb) and 3.7 kg (8.15 lbs) |
| Weight: | 8.5 kg/ 18.7 lbs (without counterweight) |
Features of D2M Motor Set:
- Used for accurate tracking
- Dual-axis Motor Drive
- Excellent upgrade for GP2 and GPD2 Mounts
Package Contents:
- Vixen ED81S Telescope and GP2 Mount w/ optional Motor Set 99782M or 99782
- Red Dot Finder
- NLV25mm Eyepiece
- Dove Tail Plate
- Flip Mirror