Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vixen ED103S 103mm Telescopes and GPD2 Mount w/ Optional D2M Motor Set has been discontinued by Vixen and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Telescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vixen ED103S 103mm Telescopes and GPD2 Mount w/ Optional D2M Motor Set
The Vixen ED103S 103mm Telescopes and GPD2 Mount w/ Optional D2M Motor Set is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Vixen ED103S 103mm Telescopes and GPD2 Mount w/ Optional D2M Motor Set from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Vixen ED103S 103mm Telescopes with GPD2 Mount/ Motor Set 99792--99792M focus the full visible spectrum of light to a critical point much more accurately than past ED products. The Vixen ED103S telescope lenses are almost free of chromatic aberration in all colors and are critically sharp edge to edge. The astro-photographer will be especially pleased with the high contrast images through this refractor telescope. With newly designed high definition ED lenses, this 103mm telescope gives crisp pinpoint star images while still using the newest environmentally friendly glass. The GPD2 equatorial mount comes standard with tripod and counterweight. It is easy to use and functions well for both the visual observer and astrophotography. The declination and right-ascension functions with 144-tooth aluminum worm gears allow accurate tracking. Telescope tube motion is controlled by included control knobs for accurate slewing. The polar altitude adjustment varies from 0° to 62° in altitude. For a full line of Vixen Telescopes and other products by Vixen on sale please visit the Vixen Telescopes page on our website. For more brand name Telescopes please visit our Telescopes store section.
Available Vixen Astronomy Telescopes:
- Vixen ED103S Telescope and GPD2 Mount 99792
- Vixen ED103S Telescope and GPD2 Mount w/D2M Motor Set 99792M
Specifications for Vixen ED103S 103mm Telescope with Mount 99792:
| Optics: | 4" (103mm) ED Apochromatic Multi Coated |
| Focal Length: | 795mm, f/7.7 |
| Resolving Power: | 1.13 arc sec, 11.8 |
| Light Gathering Power: | 217x |
Specifications for Vixen GPD2 Telescope Mount:
| R.A. Slow Motion Axis: | 144-tooth wheel gears whole circle movement |
| DEC Slow Motion Axis: | 144-tooth wheel gears whole circle movement |
| R.A. Graduations: | 10 min increments |
| DEC Graduation: | 2 degree increments |
| Polar Axis Scope: | 6x20mm, wide 8 degree field of view |
| Altitude Adjustment: | 0 to 62 degrees (2 degree increments) |
| Aximuth Adjustment: | Double screw fine adjustment |
| Motor Drive: | Optional, with STARBOOK-S or D2M motor drive set |
| Maximum Loading Weight: | 35 lbs. |
| Counterweight: | 1.9 kg (4.2 lb) and 3.7 kg (8.15 lbs) |
| Weight: | 8.5 kg/ 18.7 lbs (without counterweight) |
Features of D2M Motor Set:
- Used for accurate tracking
- Dual-axis Motor Drive
- Excellent upgrade for GP2 and GPD2 Mounts
Package Contents:
- Vixen ED103S Telescope 103mm and GPD2 Mount w/ Optional Telescope Motor Set 99792M or 99792