Tap Tap to Zoom
- Color:
- Tan
- Accessory Attachment System:
- MOLLE, PALS
Code: K2-FS-AB53T-CLHELBAG2981T
MPN: CLHELBAG2981T
UPC: 848754011886
Buy Together and Save
Product Info for VISM Riot & Tactical Helmet Bag
The VISM Riot & Tactical Helmet Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new VISM Riot & Tactical Helmet Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Riot & Tactical Helmet Bag - Tan
Specifications for VISM Riot & Tactical Helmet Bag:
| Manufacturer: | VISM |
| Color: | Tan |
| Accessory Attachment System: | PALS, MOLLE |
| Adjustability: | Adjustable Shoulder Straps |
| Width: | 14 in |
| Height: | 12 in |
| Depth/Thickness: | 9 in |
| Application: | Riot Control |
Features of VISM Riot & Tactical Helmet Bag
- This padded bag will accommodate a riot helmet with face shield, gas mask, spare filters, and a baton
- Deep 9.5in compartment with a 2.5in tall lid, with 4 webbing straps to secure the helmet with hook and loop fasteners
- PALs webbing sewn to the exterior to attach MOLLE compatible gear to the outside of the bag
- Heavy duty zipper that is lockable
- Small padlock is not included
- Carry straps, adjustable shoulder strap with spring loaded clasps, three web straps on the lid for attaching a baton, ID pocket, and a 1.5in X 6in loop fastener for name/unit patch
- There is a 10in X 7in mesh pocket on the inside of the lid for small items or for storing a spare CS/CN gas filter.
Package Contents:
- VISM Riot & Tactical Helmet Bag