Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Co-Witness:
- Yes
- Red Dot Sights-Footprint:
- Aim Point Acro
- Optic Cut:
- Aimpoint ACRO
- Height:
- 0.83 in
Code: UT-RMT-VAP35-982-0033
MPN: 982-0033
UPC: 602835804824
Product Info for Viridian Weapon Technologies Acro Adapter Pinch Adjustable 35 Degree Offset Optics Mount
The Viridian Weapon Technologies Acro Adapter Pinch Adjustable 35 Degree Offset Optics Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 13% Off!![]()
Purchase your new Viridian Weapon Technologies Acro Adapter Pinch Adjustable 35 Degree Offset Optics Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Viridian PINCH 35-Degree Adjustable Offset Mount is an innovative firearm accessory designed to elevate the shooting experience, especially when in a pinch. With three positions for personalized adjustment of the secondary optics distance to the primary, it allows shooters to tailor their setup to individual preferences or accommodate different-sized primary optics while maintaining the coveted 35-degree offset angle. The 35-degree offset angle ensures the fastest and most efficient transitions between primary and secondary optics. Crafted with precision from high-quality machined anodized aluminum, the PINCH mount can withstand rigorous use. Multiple mounting plates allow seamless integration with a wide range of optics. The PINCH is the ideal choice for shooters seeking versatility, accuracy, speed, and dependability when the situation demands it most. In a pinch, use the PINCH
Specifications for Viridian Weapon Technologies Acro Adapter Pinch Adjustable 35 Degree Offset Optics Mount:
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat Anodization |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Fit: | Picatinny |
| Co-Witness: | Yes |
| Red Dot Sights-Footprint: | Aim Point Acro |
| Optic Cut: | Aimpoint ACRO |
| Hand: | Ambidextrous |
| Length: | 2.46 in |
| Width: | 0.87 in |
| Height: | 0.83 in |
| Weight: | 0.9 oz |
Features of Viridian Weapon Technologies Acro Adapter Pinch Adjustable 35 Degree Offset Optics Mount
- 35-degree offset between the primary and secondary optic has been methodically tested to be the best angle for quick transition between two optics.
- Three mounting positions provide shooters with the flexibility to customize their configuration according to personal preferences or adapt to varying primary optic sizes. These positions allow for a large or small primary optic while maintaining the least amount of movement to transition between the two.
- Distinguished by a unique and streamlined design, setting it apart from other offset mounts, the PINCH is in a class of its own.
- Meticulously designed to optimize both rapid target acquisition and precise shot placement.
- Trust in durable 6061 hard coat anodized aluminum and precision machined mounting plates.
Package Contents:
- Viridian Weapon Technologies Acro Adapter Pinch Adjustable 35 Degree Offset Optics Mount