Tap Tap to Zoom
Code: UT-RD-9810142-9810142
MPN: 981-0142
UPC: 850060550317
The Viridian Weapon Technologies RFX11 1x16-22mm Reflex Red Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 14% Off!![]()
Purchase your new Viridian Weapon Technologies RFX11 1x16-22mm Reflex Red Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Viridian 9810142 RFX11 Green Dot Reflex Sight Flat Dark Earth 1 x 16 x 22mm 3 M - Eyes See Green Better. The RFX 11 is the next in a long line of purpose-built, high quality, and highly visible aiming devices from Viridian. Its tiny size is at home on any optics-cut concealed carry pistol or as a close-range offset sight on your rifle. At a mere 0.44 ounces, the RFX 11 is one of the lightest reflex sights on the market. Packed with features including a highly visible and efficient Viridian green 3 MOA dot, INSTANT-ON and auto shut off, ambient light sensor and over 30k hours of run time make the RFX 11 a must have for any firearm.
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Fabric/Material: | Thermomolded Polymer |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 16 - 22 mm |
| Reticle: | 3 MOA Green Dot |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Multi Coated |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 30000 hours |
| Operating Temperature: | -4 - 130 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 1.6 in |
| Weight: | 0.44 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |