Tap Tap to Zoom
Code: UT-RD-9810057-9810057
MPN: 9810057
UPC: 754003936742
The Viridian Weapon Technologies RFX35 22x26mm 3 MOA Dot Reflex Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 14% Off!![]()
Purchase your new Viridian Weapon Technologies RFX35 22x26mm 3 MOA Dot Reflex Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed from the ground up to ensure clarity, solid function, and rapid target acquisition. Designed to fit full size handguns, shotguns, and rifles. Tested in the harshest conditions to ensure your optic will be ready whenever you need it.
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Objective Window Size: | 22 x 26 mm |
| Reticle: | 3 MOA Green Dot |
| Illumination Color: | Green |
| Brightness Settings: | 2 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 30000 hours |
| Operating Temperature: | -4 - 130 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Length: | 1.93 in |
| Width: | 1.16 in |
| Height: | 1.2 in |
| Weight: | 1 oz |
| Additional Features: | Standard |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Bullet Weight: | 1 oz |
| Adjustability: | Adjustable |