Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VMD-2
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 11.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 50 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 200 MOA
Code: EG-RS-VORS1-OPSL21
MPN: OPSL21
UPC: 6976386123920
Product Info for VictOptics ZOD 1-4x20mm 25.4mm Tube IR Rifle Scope
The VictOptics ZOD 1-4x20mm 25.4mm Tube IR Rifle Scope was built to function as the ideal rifle scope for anybody needing a high quality advancement for their rifle. These Riflescopes through the optical experts at Vector Optics are formulated utilizing the durable and heavy duty materials that you've come to anticipate from this amazing company. Vector Optics has elevated the rifle scope business for a reasonable length of time, and the VictOptics ZOD 1-4x20mm 25.4mm Tube IR Rifle Scope is the result of their determined endeavors to make certain that you have got a heavy duty and dependable scope on your gun. Right here at OpticsForYou, it really is our intention to make sure that you exit with the best scope to meet your needs, and the VictOptics ZOD 1-4x20mm 25.4mm Tube IR Rifle Scope is one that we are very happy to provide. If you are looking for the perfect riflescope to satisfy your shooting needs, then select the VictOptics ZOD 1-4x20mm 25.4mm Tube IR Rifle Scope.![]()
Specifications for VictOptics ZOD 1-4x20mm 25.4mm Tube IR Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | VMD-2 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 - 20 mm |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 23.8 - 68 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 95 - 112 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 11.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 235 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6063-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 200 MOA |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of VictOptics Victoptics ZOD 1-4x20mm 25.4mm/1in Tube IR Rifle Scope:
- 25.4mm 1in Monotube
- Fully Multi Coated
- Red & Green Illumination
- 1/2 MOA Turret Adjustment
- VMD-2 Mil & Ranging Reticle
- Power Ring Throw Lever
- Long Eye Relief
- Compact and Light
- Battery is not included
Package Contents:
- VictOptics Victoptics ZOD 1-4x20mm IR Rifle Scope
- Weaver Rings / Dovetail Mount Ring (on Request only)
- Throw Lever
- Cleaning Cloth
- Instruction
- Lens Cap