Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Etched glass VI-CTSIX
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 19.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
- Parallax:
- 20 yds to infinity
Code: EG-RS-VM1OP17-OPFF-02
MPN: OPFF-02
UPC: 6976386121131
Product Info for VictOptics S4 6-24x50 30mm Tube Riflescope
The VictOptics S4 6-24x50 30mm Tube Riflescope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 20% Off!![]()
Purchase your new VictOptics S4 6-24x50 30mm Tube Riflescope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
30mm Monotube, First Focal Plane, FMC 1/10 MIL Turret Lock, Side Focus Min 20Yds, With Power Ring Lever, Sunshade.
Specifications for VictOptics S4 6-24x50 30mm Tube Riflescope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | Etched glass VI-CTSIX |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 - 8.3 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.3 - 21.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 96 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 14.8 in |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- VictOptics S4 6-24x50 30mm Tube Riflescope