Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- MDL
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 19.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 20 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: EG-RS-VICO76-OPSL17
MPN: OPSL17
UPC: 6976386120967
Product Info for VictOptics 6-24x50mm Rifle Scope
The VictOptics 6-24x50mm Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 35% Off!![]()
Purchase your new VictOptics 6-24x50mm Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
30mm Monotube, Fully Multi-coated, 1/10 MIL Turret Lock, Side Focus Min 20Yds, w/ Power Ring Lever Mount, Sunshade.
Specifications for VictOptics 6-24x50mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | MDL |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 - 8.3 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.3 - 21.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 96 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of VictOptics 6-24x50mm Rifle Scope
- Super Slim Edge-to-Edge Image
- Crystal Clear Optics
- Custom Designed Patent Reticle Exclusive for Air Guns & Fire Arms
- Long Eye Relief
- Wide Field of View
- Power Ring Lever Mount
Package Contents:
- VictOptics 6-24x50mm Rifle Scope
- 30mm Weaver Rings
- Power Ring Lever Mount
- 3 inch Sunshade
- Cleaning Cloth
- Instruction
- Lens Flip-Up Caps