Tap Tap to Zoom
- Finish:
- Matte
- Ring Height:
- High, Low, Medium
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Ring Quantity:
- Pair
- Quantity:
- 1
- Fabric/Material:
- 6061-T6 Aircraft Aluminum
- Length:
- 0.75 in
- Weight:
- 3 oz
- Color:
- Black
- Mount Type:
- Weaver
Code: 5IS-RR-HRZNT-H30
MPN: H30
UPC: 850034750811
Product Info for Versaring Horizontal Rifle Scope Ring
The Versaring Horizontal Rifle Scope Ring is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 11% Off!![]()
Purchase your new Versaring Horizontal Rifle Scope Ring from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Horizontal Scope Rings that convert into low, medium, and high heights, vibration dampening sytem, level and douple picatinny
Specifications for Versaring Horizontal Rifle Scope Ring:
| Manufacturer: | Versaring |
| Finish: | Matte |
| Ring Height: | High, Medium, Low |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Ring Quantity: | Pair |
| Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aircraft Aluminum |
| Length: | 0.75 in |
| Weight: | 3 oz |
| Color: | Black |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver, Picatinny |
Features of Versaring Horizontal Rifle Scope Ring
- Guaranteed correct fit
- Lifetime warranty
- Innovative, rock solid platform
- Easy selection and installation
Package Contents:
- Versaring Horizontal Rifle Scope Ring