Tap Tap to Zoom
- Tripod & Bipod Material:
- Steel
- Height Range:
- 9 - 12 in
- Length:
- 9 in
- Weight:
- 1.04 lb
- Finish:
- Hardcoat Anodized
- Color:
- Black
- Mount Type:
- Dovetail
Code: 1AD-B0-150020-150-020
MPN: 150020
UPC: 755377150208
Product Info for Versa-Pod Model 20 Prone Bipod w/ Ski Feet
The Versa-Pod Model 20 Prone Bipod w/ Ski Feet is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $6.86 Off!![]()
Purchase your new Versa-Pod Model 20 Prone Bipod w/ Ski Feet from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Versa-Pod Model 20 Prone Bipod stands tall and is built to last to pass down for generations. This bipod manufactured by the experts at Versa-Pod adjusts from 7" to 9" when fully extended. The Versa-Pod Model 20 Prone Bipod can be used on many natural terrains especially slick surfaces to lock into place for accuracy and comfort. The Versa-Pod Model 20 Prone Bipod w/ Ski Feet is great for use on porous surfaces such as mud, clay, soggy grass, etc.
Specifications for Versa-Pod Model 20 Prone Bipod w/ Ski Feet:
| Manufacturer: | Versa-Pod |
| Tripod & Bipod Material: | Steel |
| Height Range: | 9 - 12 in |
| Length: | 9 in |
| Fabric/Material: | 4140 Chrome Moly Steel |
| Weight: | 1.04 lb |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Color: | Black |
| Mount Type: | Dovetail |
Package Contents:
- Versa-Pod Model 20 Prone Bipod w/ Ski Feet