Tap Tap to Zoom
- Tripod & Bipod Material:
- Steel
- Length:
- 9 in
- Height:
- 9 - 12 in
- Weight:
- 16.6 oz
- Color:
- Black
- Mount Type:
- Dovetail
Code: 1AD-B0-150001-150-001
MPN: 150001
UPC: 755377150017
Product Info for Versa-Pod Model 1 Bipod Rest w/ Ski Feet
The Versa-Pod Model 1 Bipod Rest w/ Ski Feet is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts $6.44 Off!![]()
Purchase your new Versa-Pod Model 1 Bipod Rest w/ Ski Feet from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Neither mud nor soggy grass can deter the Versa-Pod Model 1 Bipod Rest from standing tall. This bipod by Versa-Pod features ski feet and legs that extend from 9 inches to 12 inches and comes with a tactical universal mounting adapter. The Versa-Pod Standard Model 1 Bipod Rest can be used on many natural terrains especially slick surfaces to lock into place for accuracy and comfort. For the versatile shooter, use the Versa-Pod Model 1 Bipod Rest w/ Ski Feet on porous surfaces such as mud, clay, soggy grass, etc. with no hassles.
Specifications for Versa-Pod Model 1 Bipod Rest w/ Ski Feet:
| Manufacturer: | Versa-Pod |
| Tripod & Bipod Material: | Steel |
| Length: | 9 in |
| Fabric/Material: | 4140 Chrome Moly Steel |
| Height: | 9 - 12 in |
| Weight: | 16.6 oz |
| Color: | Black |
| Mount Type: | Dovetail |
Package Contents:
- Versa-Pod Model 1 Bipod Rest w/ Ski Feet
- One Universal Mounting Adapter (150-100)