Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VI-CTSIX
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Coyote
- Color:
- Burnt Brown
- Adjustment Click Value:
- 1/5 Mil Rad
- Parallax:
- 100 yds
- Included Accessories:
- 1- Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit
Code: EG-RS-VS13TLRSW1PEHPAMKSFP-OPSL123
MPN: OPSL123
UPC: 6976386128888
Product Info for Vector Optics VictOptics S6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope w/ 1- Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit, Second Focal Plane
The Vector Optics VictOptics S6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope w/ 1- Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit, Second Focal Plane was designed to be the perfect rifle scope for anybody needing an outstanding advancement for their rifle. These Riflescopes through the optical specialists at Vector Optics are formulated utilizing the robust and heavy duty materials which you have come to anticipate out of this remarkable company. For a very long time, Vector Optics has been in the industry of developing high end weapon scopes, and the Vector Optics VictOptics S6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope w/ 1- Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit, Second Focal Plane is the evidence of their dedication to providing you with the most effective products for your sighting requirements. Here at OpticsForYou, it really is our objective to be sure that you exit with the ideal scope to meet your needs, and the Vector Optics VictOptics S6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope w/ 1- Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit, Second Focal Plane is one that we are happy to provide. If you are looking for the perfect riflescope to fulfill your shooting requirements, then pick the Vector Optics VictOptics S6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope w/ 1- Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics VictOptics S6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope w/ 1- Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | VI-CTSIX |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 16 mm |
| Finish: | Coyote |
| Field of View, Linear: | 18.2 - 109.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Burnt Brown |
| Adjustment Click Value: | 1/5 Mil Rad |
| Length: | 9.8 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Included Accessories: | 1- Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit |
Package Contents:
- Vector Optics VictOptics S6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope w/ 1- Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit, Second Focal Plane