Tap Tap to Zoom
- Red Dot Sights-Footprint:
- Docter
- Optic Cut:
- Not Applicable
- Fabric/Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Gun Model:
- Heckler & Koch USP
Code: EG-SAP-SPHUSP-SCRDM-07
MPN: SCRDM-07
UPC: 6976386123036
Product Info for Vector Optics Sphinx Red Dot Sight Pistol Mount Base for Heckler & Koch USP
The Vector Optics Sphinx Red Dot Sight Pistol Mount Base for Heckler & Koch USP is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Vector Optics Sphinx Red Dot Sight Pistol Mount Base for Heckler & Koch USP from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Fit HK USP Handgun, For Mini Red Dot Sight,
Aluminum Body with Screws and Steel Plate
Specifications for Vector Optics Sphinx Red Dot Sight Pistol Mount Base for Heckler & Koch USP:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Red Dot Sights-Footprint: | Docter |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Heckler & Koch USP |
| Height: | 0.08 in |
| Length: | 1.8 in |
| Weight: | 0.6 oz |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Gun Type: | Pistol |
| Width: | 1 in |
| Finish: | Matte |
Features of Vector Optics Sphinx Red Dot Sight Pistol Mount Base for Heckler & Koch USP
- Only install onto HK USP pistol
- Designed for real firearms
Package Contents:
- Vector Optics Sphinx Red Dot Sight Pistol Mount Base for Heckler & Koch USP
- 2 screws
- 1 bar
- 1 plate