Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Etched glass COM-25M
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/8 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 50 MOA
Code: EG-RS-APRW15-SCOL-34
MPN: SCOL-34
UPC: 6976386120820
Product Info for Vector Optics Sentinel-X 10-40x50mm 30mm Tube Center Dot Riflescope
The Vector Optics Sentinel-X 10-40x50mm 30mm Tube Center Dot Riflescope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 33% Off!![]()
Purchase your new Vector Optics Sentinel-X 10-40x50mm 30mm Tube Center Dot Riflescope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
30mm Monotube, 1/8" Turret Lock,Side Focus min at 10M,1.5mm Center Dot Etched Reticle Perfect for Benchrest Shooting 25M Target
Specifications for Vector Optics Sentinel-X 10-40x50mm 30mm Tube Center Dot Riflescope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 10 - 40 x |
| Reticle: | Etched glass COM-25M |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 - 1.25 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 92 - 85 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 50 MOA |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Vector Optics Sentinel-X 10-40x50mm 30mm Tube Center Dot Riflescope
- Custom Designed Patent Reticle Exclusive for 25 Meters Benchrest Target Shooting
Package Contents:
- Vector Optics Sentinel-X 10-40x50mm Center Dot Rifle Scope
- 30mm Weaver Rings (default)
- Cleaning Cloth
- Instruction
- Filp-Up Cap