Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VSE-5 MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Weight:
- 28 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
Code: EG-RS-RFS60-SCFF-58
MPN: SCFF-58
UPC: 6976386125658
Product Info for Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane
The Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane was built to function as the ideal scope for anyone needing an exceptional improvement for their firearm. Made working with exceptionally dependable materials, these Riflescopes through the optics specialists at Vector Optics provides you with numerous years of efficient and reliable service. For a very long time, Vector Optics has expanded in the industry of fabricating top of the line firearm scopes, and the Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane is the verification of their dedication to giving you the very best gear for your sighting needs. At OpticsForYou, it is our objective to make certain that you leave with the ideal scope for your requirements, and the Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane is one that we're very happy to highlight. For an excellent option to guarantee that you have the most beneficial riflescope for your individual specifications, pick the Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Reticle: | VSE-5 MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.6 - 23 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.88 - 4.4 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Weight: | 28 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.9 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane:
- VSE-5MOA Reticle Design for Benchrest Shooting, 0.2 MOA Center Dot for Precise Bulleye Aiming
- 30mm Tube Dia Increases Elevation Adjustment Range to 80 MOA, Turret Lock Prevents Accidental Slippage
- LaREE HD Lens with Fully Multi-Coated Presents Clear and Bright Images Benefiting the Competition
Package Contents:
- Vector Optics Sentinel 5-25x50 HD