Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VSE-4 MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
Code: EG-RS-RFS52-SCOL-59
MPN: SCOL-59
UPC: 6976386125641
Product Info for Vector Optics Sentinel 4-16x50 GenII Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane
The Vector Optics Sentinel 4-16x50 GenII Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane was developed to function as the ideal scope for anyone requiring a high quality enhancement for their gun. Made by using exceptionally dependable components, these Riflescopes through the optics experts at Vector Optics will provide you with years of reliable and efficient service. For a stretch of time, Vector Optics has grown in the enterprise of fabricating top notch rifle scopes, and the Vector Optics Sentinel 4-16x50 GenII Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane is definitely the verification of their persistence for giving you the very best products for your sighting specifications. Here at OpticsForYou, it really is our objective to make sure that you leave with the perfect scope to suit your needs, and the Vector Optics Sentinel 4-16x50 GenII Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane is but one that we are happy to highlight. For a great option to ensure that you have the very best riflescope for your particular specifications, choose the Vector Optics Sentinel 4-16x50 GenII Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Sentinel 4-16x50 GenII Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | VSE-4 MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.3 - 24.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.2 - 4.7 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.9 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Sentinel 4-16x50 GenII