Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VSE-3 MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
Code: EG-RS-RFS63-SCFF-56
MPN: SCFF-56
UPC: 6976386125757
Product Info for Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
The Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane was built to function as the perfect rifle scope for anybody in need of an exceptional improvement for their gun. These Riflescopes from the optical professionals at Vector Optics are fashioned making use of the durable and long lasting materials that you have come to expect from this remarkable company. For a reasonable length of time, Vector Optics has grown in the business of making top of the line rifle scopes, and the Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is definitely the proof of their persistence for giving you the most beneficial products for your sighting needs. One of our main goals at OpticsForYou is to be sure you depart with the best rifle scope for all your needs, and the Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is amongst the many scopes that we are delighted to highlight. If you are looking for the ideal riflescope to match your shooting demands, then select the Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | VSE-3 MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.3 - 24.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.2 - 4.7 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 14.1 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
- Reticle Design for Benchrest Shooting, 0.35 MOA Center Dot for Precise Bulleye Aiming within 25m Target
- 30mm Tube Dia Enhances Elevation Range to 70MOA, 1/4MOA Click Value for Precise Adjustment
- Fully Multi-Coated Lens Increases Light Transmission, Zero Stop Return Effortlessly to a Pre-Set Zero Point
Package Contents:
- Vector Optics Sentinel 4-16x44