Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- Green
- Battery Quantity:
- 1
Code: EG-RF-RFFE4-SCRF-20
MPN: SCRF-20
UPC: 6976386121209
Product Info for Vector Optics Paragon GenII 6x25 LCD Rangefinder
The Vector Optics Paragon GenII 6x25 LCD Rangefinder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 15% Off!![]()
Purchase your new Vector Optics Paragon GenII 6x25 LCD Rangefinder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Vector Optics Paragon GenII 6x25 LCD Rangefinder:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 2000 yds |
| Weight: | 6.3 oz |
| Width: | 1.6 in |
| Measurement System: | Meters, Yards |
| Length: | 4.1 in |
| Color: | Green |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Focus Distance: | 5 m |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Plastic w/Rubber |
| Exit Pupil: | 14 mm |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Range Response Time: | 0.25 seconds |
Features of Vector Optics Paragon GenII 6x25 LCD Rangefinder
- Measure in meters or yards
- Scan mode to acquire multiple targets
- W/angle ranging to get the sloped true horizontal
- Height and line of sight distance
- Fully multi-coated
- High transmission LCD
- Super fast responding time only in 0.25s
- Very compact portable size
- Range and mode buttons only
- Easy of to use
- Battery is not included
Package Contents:
- Vector Optics Paragon GenII 6x25 LCD Rangefinder
- Cleaning Cloth
- Instruction
- Sling
- Holster