Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VE-RDF
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
Code: EG-RS-RFS30-SCFF-44
MPN: SCFF-44
UPC: 6976386121223
Product Info for Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane
The Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane was developed to be the perfect riflescope for anybody in need of an exceptional enhancement for their firearm. Produced using incredibly efficient components, these Riflescopes from the optics professionals at Vector Optics provides you with years of reliable and efficient service. Vector Optics has elevated the rifle scope business for a quite a while, and the Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane certainly is the end result of their determined endeavors to make certain that you will have a heavy duty and reliable scope on your weapon. At OpticsForYou, it is our intention to be sure that you depart with the ideal riflescope for your requirements, and the Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane is but one that we're very happy to showcase. If you are looking for the ideal riflescope to match your shooting needs, then choose the Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | VE-RDF |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.9 - 19.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.94 - 3.75 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.4 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane
- 0.25 MOA Center Dot for Precise Aiming, 1 MOA Even Hashmark Increment for BDC and Ranging
- LaREE HD Lens for Clear and Bright Images, Fully Multi-Coated Lens Increases Light Transmission
- 30mm Monotube Dia Enhances Elevation Adjustment Range to 80 MOA, 1/4 MOA Click Value
- Turret Lock Prevents Unwanted Changes, Zero Stop Effortlessly Return to Pre-Set Zero Point
Package Contents:
- Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane