Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VOR-4 MIL
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 28.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-RFS58-SCFF-49
MPN: SCFF-49
UPC: 6976386122688
Product Info for Vector Optics Orion MAX 3-18x44 HD 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
Developed to be the perfect rifle scope, the Vector Optics Orion MAX 3-18x44 HD 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is perfect for situations where a high quality riflescope is extremely important to results. Manufactured using amazingly dependable materials, these Riflescopes through the optics specialists at Vector Optics provides you with numerous years of efficient and reliable service. Vector Optics has elevated the gun scope industry for a reasonable length of time, and the Vector Optics Orion MAX 3-18x44 HD 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane certainly is the outcome of their determined initiatives make sure that you have a heavy duty and efficient scope on your firearm. One of our priority objectives at OpticsForYou is to be sure you leave with the best rifle scope for all of your needs, and the Vector Optics Orion MAX 3-18x44 HD 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is among the many scopes that we are thrilled to present. If you are browsing for the best riflescope to meet your shooting requirements, then pick the Vector Optics Orion MAX 3-18x44 HD 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Orion MAX 3-18x44 HD 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | VOR-4 MIL |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.3 - 38.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.2 - 7.28 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 28.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 13.4 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Orion MAX 3-18x44 HD