Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VMD-2
- Tube Diameter:
- 25.4 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Green
- Weight:
- 13.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 100 m
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: EG-RS-APRW21-SCOM-32
MPN: SCOM-32
UPC: 6976386122817
Product Info for Vector Optics Matiz MIL 3-9x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope
The Vector Optics Matiz MIL 3-9x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 40% Off!![]()
Purchase your new Vector Optics Matiz MIL 3-9x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
25.4mm 1 Inch Monotube, FMC,Edge-to-Edge Image, 3x Zoom, 4" Eye Relief, 1/10 MIL Cap Adjust with MIL Reticle, Wide FOV 6.3 to 2.2 degrees
Specifications for Vector Optics Matiz MIL 3-9x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | VMD-2 |
| Tube Diameter: | 25.4 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 13.3 - 4.4 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Angle: | 6.3 - 2.2 degrees |
| Eye Relief: | 4.1 - 3.8 in |
| Color: | Green |
| Weight: | 13.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 12 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 100 m |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 1.85 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Vector Optics Matiz MIL 3-9x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope
- Fully Multi Coated
- Edge-to-Edge Image without Inside Dark Ring Around Image
Package Contents:
- Vector Optics Matiz MIL 3-9x40mm Rifle Scope
- Weaver Rings (default) or Dovetail Rings
- Lens Caps
- Cleaning Cloth