Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 25.4 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Anodized Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 13.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: EG-RS-MTZRF3-SCOM-27
MPN: SCOM-27
UPC: 6976386122800
Product Info for Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope
The Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 40% Off!![]()
Purchase your new Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
25.4mm 1 Inch Monotube, FMC,Edge-to-Edge Image, 3x Zoom, 4" Eye Relief, 1/4 MOA Cap Adjust, Deplex Reticle, Wide FOV 6.3 to 2.2
Specifications for Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 25.4 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.4 - 13.3 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Anodized Matte |
| Field of View, Linear: | 6.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.2 - 6.6 degrees |
| Eye Relief: | 3.8 - 4.1 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 13.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope
- Edge-to-edge image no inside dark ring around image
- Fully nitrogen purged to eliminate any fogging of the lenses internally
Package Contents:
- Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope
- Weaver rings (default) or dovetail rings
- Lens caps and cleaning cloth