Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VHU-3 MIL
- Tube Diameter:
- 25.4 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Weight:
- 21.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-RFS72-SCOM-44
MPN: SCOM-44
UPC: 6976386125566
Product Info for Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was developed to be the best rifle scope for anybody in need of a high quality enhancement for their rifle. These Riflescopes from the optical specialists at Vector Optics are fashioned making use of the tough and heavy duty materials that you have come to anticipate from this amazing organization. For a very long time, Vector Optics has grown in the enterprise of fabricating top notch rifle scopes, and the Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is definitely the proof of their persistence for providing you with the most effective equipment for your sighting requirements. One of our main goals at OpticsForYou is to be sure you leave with the best riflescope for all your specifications, and the Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is amongst the many scopes that we are thrilled to showcase. For an excellent solution to assure that you have the most effective riflescope for your particular requirements, select the Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | VHU-3 MIL |
| Tube Diameter: | 25.4 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Weight: | 21.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 12.8 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 25 Mil Rad |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
- VHU-3 MIL Reticle Pattern, Fiber Center Dot Highly Visible under the Strongest Sunlight Condition
- FMC Lens Allows Optimal Light Transmission, 4 Inch Long Eye Relief for Situational Awareness
- 1/10 MIL Click Value for Precise Adjustment, Turret Lock Ensure You Won't Lose Zero by Any Accident
- Come with Sunshade Accessory Helps Reduce Glare and Reflection, Improving Optical Quality
Package Contents:
- Vector Optics Hugo 3-12x40i Fiber