Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- German #4
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 24.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-G23THRSSFP-SCOM-48
MPN: SCOM-48
UPC: 6976386127706
Product Info for Vector Optics Grizzly 2.5-15x50i 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane
The Vector Optics Grizzly 2.5-15x50i 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane was built to be the ideal riflescope for anybody needing an outstanding improvement for their rifle. These Riflescopes from the optical specialists at Vector Optics are fashioned making use of the durable and heavy duty materials that you've come to count on from this remarkable organization. For a stretch of time, Vector Optics has been in the enterprise of developing high end rifle scopes, and the Vector Optics Grizzly 2.5-15x50i 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane is the proof of their persistence for giving you the very best products for your sighting needs. One of our main goals at OpticsForYou is to ensure you leave with the best rifle scope for your requirements, and the Vector Optics Grizzly 2.5-15x50i 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane is among the many scopes that we are delighted to highlight. For an excellent option to guarantee that you own the most effective riflescope for your particular needs, select the Vector Optics Grizzly 2.5-15x50i 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Grizzly 2.5-15x50i 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.2 - 43.5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.38 - 8.31 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 13.2 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Grizzly 2.5-15x50i 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane