Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- German #4
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
- Parallax:
- 100 yds
Code: EG-RS-G13TLFRSSFP-SCOC-50
MPN: SCOC-50
UPC: 6976386127720
Product Info for Vector Optics Grizzly 1-6x24i 30mm Tube LPVO Fiber Rifle Scope, Second Focal Plane
The Vector Optics Grizzly 1-6x24i 30mm Tube LPVO Fiber Rifle Scope, Second Focal Plane was built to function as the best riflescope for anybody requiring an exceptional enhancement for their firearm. Produced working with exceptionally dependable components, these Riflescopes through the optics specialists at Vector Optics will provide you with a great deal of efficient and reliable use. For a reasonable length of time, Vector Optics has expanded in the business of developing top of the line firearm scopes, and the Vector Optics Grizzly 1-6x24i 30mm Tube LPVO Fiber Rifle Scope, Second Focal Plane is the evidence of their dedication to giving you the best gear for your sighting needs. Right here at OpticsForYou, it really is our objective to make certain that you leave with the ideal riflescope to suit your needs, and the Vector Optics Grizzly 1-6x24i 30mm Tube LPVO Fiber Rifle Scope, Second Focal Plane is but one that we are delighted to highlight. For an incredible solution to assure that you have the best riflescope for your particular requirements, select the Vector Optics Grizzly 1-6x24i 30mm Tube LPVO Fiber Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Grizzly 1-6x24i 30mm Tube LPVO Fiber Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 19.2 - 122.4 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.67 - 22.2 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 18 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 10.1 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Grizzly 1-6x24i 30mm Tube LPVO Fiber Rifle Scope, Second Focal Plane