Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- German #4
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
Code: EG-RS-RFS19-SCOC-41
MPN: SCOC-41
UPC: 6976386120066
Product Info for Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was designed to function as the ideal scope for any person needing a high quality advancement for their gun. Produced working with exceptionally dependable components, these Riflescopes through the optics experts at Vector Optics can provide numerous years of efficient and reliable service. Vector Optics has been in the weapon scope industry for a number of years, and the Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane certainly is the result of their tireless efforts make sure that you have got a durable and dependable scope on your firearm. Right here at OpticsForYou, it truly is our purpose to make sure that you depart with the best scope to suit your needs, and the Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is certainly one that we're happy to showcase. If you are browsing for the best riflescope to meet your shooting needs, then select the Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 26.2 - 105.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5 - 20.32 degrees |
| Eye Relief: | 100 - 105 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 10.2 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX6 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Etched Illuminated Reticle German #4, Ideal for Close-Range Hunting
- 30mm Monotube Enhances Elevation Adjustment Range to 60MOA
- 105-100 mm / 4.1-3.9 inch Long Eye Relief for Flexible Shooting Positions
- True 1x Power Enables Two-Eyes-Open Shooting and Situational Awareness
Package Contents:
- Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane