Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- Green
- Battery Quantity:
- 1
Code: EG-RF-RFFE3-SCRF-16
MPN: SCRF-16
UPC: 6976386123715
Product Info for Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder
The Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts $13.21 Off!![]()
Purchase your new Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 1600 yds |
| Weight: | 4.6 oz |
| Width: | 3 in |
| Measurement System: | Yards, Meters |
| Length: | 3.8 in |
| Color: | Green |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Focus Distance: | 5 m |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Plastic w/Rubber |
| Exit Pupil: | 15 mm |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Rangefinder Application: | Archery, Hunting |
| Range Response Time: | 0.2 seconds |
| Accuracy: | 1 yds |
Features of Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder
- Measure in meters or yards
- 450 yards pinlock or small object
- Scan mode for multiple targets
- 0.2s responded time
- W/angle ranging to get the sloped true horizontal
- Height and line of sight distance
- Transparent OLED display allows you to read data at low light condition
- Very compact portable palm-in-hand size
- Range and mode buttons only
- Easy of use
- Battery is not included
Package Contents:
- Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder
- Cleaning Cloth
- Instruction
- Plastic Wrench
- Sling
- Holster