Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: EG-BI-BNCL9-SCBO-16
MPN: SCBO-16
UPC: 6976386126013
Product Info for Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular
The Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 19% Off!![]()
Purchase your new Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 329.9 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.67 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weight: | 30 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular
- Porro Prism, Center Focus, Fully Multi Coated Lens, Enhanced Image, Bak-4 Prism, Heavy Duty MagAlu Alloy, Rubber Armor, IPX4
Package Contents:
- Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular