Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VFD-3
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 390 g
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 50 yds
Code: EG-RS-VO37-SCOC-28
MPN: SCOC-28
UPC: 6976386122473
Product Info for Vector Optics Forester 1-4x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
The Vector Optics Forester 1-4x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 35% Off!![]()
Purchase your new Vector Optics Forester 1-4x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
30mm Monotube, Edge-to-Edge Image, FMC, Wide F.O.V, Wire Reticle, 4" Long Eye Relief, Zero Re-set 1/2 MOA Capped Adjustment
Specifications for Vector Optics Forester 1-4x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | VFD-3 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 24 - 6 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 23.6 - 73.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 - 110 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 390 g |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Forester 1-4x24mm SFP Rifle Scope
- Edge-to-Edge Image
- Fine Lines Reticle with Center Dote
- Fully nitrogen purged to eliminate any fogging of the lenses internally
Package Contents:
- Vector Optics Forester 1-4x24mm SFP Rifle Scope
- 30mm weaver or dovetail rings
- Lens caps and cleaning cloth