Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VCO-6 MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 28.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/8 MOA
Code: EG-RS-RFS45-SCOL-TE52
MPN: SCOL-TE52
UPC: 6976386120370
Product Info for Vector Optics Continental x8 6-48x56mm 30mm Tube ED Benchrest Rifle Scope, Second Focal Plane
Designed to be the best scope, the Vector Optics Continental x8 6-48x56mm 30mm Tube ED Benchrest Rifle Scope, Second Focal Plane is great for circumstances in which a premium quality riflescope is extremely important to achieving success. These Riflescopes through the optical professionals at Vector Optics are fashioned utilizing the durable and heavy duty materials that you have come to expect out of this impressive company. Vector Optics has developed in the weapon scope business for a reasonable length of time, and the Vector Optics Continental x8 6-48x56mm 30mm Tube ED Benchrest Rifle Scope, Second Focal Plane certainly is the end result of their tireless endeavors make sure that you have a long lasting and reliable scope on your firearm. At OpticsForYou, it truly is our objective to make sure that you depart with the ideal rifle scope to suit your needs, and the Vector Optics Continental x8 6-48x56mm 30mm Tube ED Benchrest Rifle Scope, Second Focal Plane is one that we're very happy to showcase. For an incredible solution to ensure that you own the very best riflescope for your individual requirements, select the Vector Optics Continental x8 6-48x56mm 30mm Tube ED Benchrest Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental x8 6-48x56mm 30mm Tube ED Benchrest Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 6 - 48 x |
| Reticle: | VCO-6 MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 2.57 - 20.5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.48 - 3.89 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 28.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 15.9 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 48 MOA |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Continental x8 6-48x56mm 30mm Tube ED Benchrest Rifle Scope, Second Focal Plane:
- VCO-6MOA Designed for Benchrest Shooting and Field Target Shooting, Tiny 0.1MOA Center Dot for Bullseye
- 30mm Monotube Maximizes Elevation Adjustment Range to 48MOA, 1/8 MOA Click Value for Precise Adjustment
- German Schott HT, LaREE Lens & VePRO FMC, ED Lens, >93% Light Transmission for Vivid, Bright and Crystal-Clear Image
- 11 Gear Red Illumination Ensures Better Reticle Visibility under Various Light Conditions, Side Focus Starts from 10 yds
Package Contents:
- Vector Optics Continental x8 6-48x56 ED MOA Tactical