Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Glass Etched
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 810 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
Code: EG-RS-VOCR6-SCFF-41
MPN: SCFF-41
UPC: 6976386122077
Product Info for Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
The Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane was developed to be the ideal scope for anyone requiring an exceptional improvement for their gun. These Riflescopes through the optical experts at Vector Optics are fashioned making use of the durable and long lasting materials which you have come to anticipate from this impressive company. Vector Optics has elevated the weapon scope market for a reasonable length of time, and the Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is definitely the final result of their determined endeavors make sure that you have a durable and dependable scope on your firearm. One of our main goals at OpticsForYou is to ensure you depart with the very best riflescope for all your necessities, and the Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is one of the many scopes that we're happy to highlight. For an excellent solution to ensure that you have got the very best riflescope for your individual requirements, pick the Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | Glass Etched |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 9.5 - 1.9 mm |
| Field of View, Linear: | 24.5 - 4.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 810 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 392 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube First Focal Plane Riflescope
- Vector Optics Top Premium Line That Can Compete Most Worldwide Famous Brand Optics
- German Optics System by Using LaREE Lens & VePRO FMC, & 90% Light Transmission
- Very Little Distortion, Extra-Low Dispersion, Excellent for Dawn, Dusk Even at Night Shooting
- True 6x Zoom Factor, Constant 4in Eye Relief without Inside Dark Ring Around Image
- 6 Levels Red Illumination, Side Focus Parallax Min Starts from 10 Yards to Infinite
- 1/10MIL Adjustment Zero-Stop & Turret Lock, 100 Clicks per Round, 26MIL Elevation Range
- Etched Glass VEC-MBR MIL Ranging Reticle, Center Cross Illuminated with Digital Lines & Dots
- Take Lapua Magnum 338 Recoil and All Fields of Application for Hunting, Sporting & Competition
Package Contents:
- Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube First Focal Plane Riflescope
- Sunshade
- Instruction
- Lens Caps
- Cleaning Cloth