Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VEC-MBR
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Coyote
- Color:
- FDE
- Weight:
- 29.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-VM1OP6-SCFF-39
MPN: SCFF-39
UPC: 6976386122060
Product Info for Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane
The Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 30% Off!![]()
Purchase your new Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
34mm Monotube, 90% Light Transmission,Etched Mil Reticle, 1/10Mil Total 34Mil, 100 Clicks / Round, FDE, Focus Min 10yds, Turret Lock Zero Stop, Illuminated
Specifications for Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4 - 24 x |
| Reticle: | VEC-MBR |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.3 - 8 mm |
| Finish: | Coyote |
| Field of View, Linear: | 5.1 - 30.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1 - 5.9 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | FDE |
| Weight: | 29.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 14.3 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Continental x6 4-24x56mm 34mm Tube Riflescope
- Built for Tactical Precision and Durability
- Perceptible to Adjust
- Prevent Internal Fogging for Clear Visibility
Package Contents:
- Vector Optics Continental x6 4-24x56mm 34mm Tube Riflescope