Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Glass Etched
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 710 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 100 yds
- Condition:
- New
Code: EG-RS-VOCR2-0192687279098
MPN: SCOL-53
UPC: 6976386122138
Product Info for Vector Optics Continental X6 3-18x50 30mm Tube ARI Long Range Riflescope, Second Focal Plane
Developed to function as the ideal scope, the Vector Optics Continental X6 3-18x50 30mm Tube ARI Long Range Riflescope, Second Focal Plane is great for scenarios where a premium quality riflescope is extremely important to results. Produced working with exceptionally dependable materials, these Riflescopes from the optics specialists at Vector Optics will provide you with years of reliable and efficient use. Vector Optics has been in the gun scope market for a reasonable length of time, and the Vector Optics Continental X6 3-18x50 30mm Tube ARI Long Range Riflescope, Second Focal Plane is the end result of their determined initiatives make sure that you have got a long lasting and efficient scope on your firearm. One of our priority objectives at OpticsForYou is to make sure you depart with the best scope for your specifications, and the Vector Optics Continental X6 3-18x50 30mm Tube ARI Long Range Riflescope, Second Focal Plane is one of the many scopes that we are delighted to showcase. For a great option to guarantee that you have the best riflescope for your personal specifications, pick the Vector Optics Continental X6 3-18x50 30mm Tube ARI Long Range Riflescope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental X6 3-18x50 30mm Tube ARI Long Range Riflescope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | Glass Etched |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 9.5 - 2.8 mm |
| Field of View, Linear: | 41.5 - 6.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 710 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 338 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Continental x6 3-18x50 30mm Tube ARI Riflescope
- German Optics System w/ Crystal Clear Image, 30mm Monotube, ?21.5MIL Adjustment Range,
- 1/10MIL Turret Adjustment with Zero-Stop Elevation and Turret Lock Windage System,
- Etched Glass VCT-10A Reticle with Illumination, Light Transmission Reaches to 90%
Package Contents:
- Vector Optics Continental x6 3-18x50 30mm Tube ARI Riflescope
- Diy Spare Elevation Turret
- Lens Caps