Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Etched glass VCT-34FFP
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Anodized Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 28.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 69 MOA
Code: EG-RS-CNTRS3-SCFF-28
MPN: SCFF-28
UPC: 6976386121896
Product Info for Vector Optics Continental 3-18x50 mm Rifle Scope
The Vector Optics Continental 3-18x50 mm Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 30% Off!![]()
Purchase your new Vector Optics Continental 3-18x50 mm Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Top premium line that can compete most worldwide famous brand optics.
Specifications for Vector Optics Continental 3-18x50 mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | Etched glass VCT-34FFP |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.8 - 8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized Matte |
| Field of View, Linear: | 6.8 - 40.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 28.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 MOA |
| Length: | 13.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Diamond Coat |
| Brightness Settings: | 6 |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 69 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Vector Optics Continental 3-18x50mm Rifle Scope
- Very Little Distortion, Extra-Low Dispersion, Excellent for Dawn, Dusk Even at Night Shooting
Package Contents:
- Vector Optics Continental 3-18x50mm Rifle Scope
- 34mm picatinny high rings (default) or weaver or dovetail rings
- Sunshade
- Flip-up caps
- Instruction
- Lens caps
- Cleaning cloth