Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-VORSCRD-SCOM-23
MPN: SCOM-23
UPC: 6976386122107
The Vector Optics Continental X6 1.5-9x42mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 25% Off!![]()
Purchase your new Vector Optics Continental X6 1.5-9x42mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Top line product that can compete worldwide famous brand optics.
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 1.5 - 9 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 28 - 4.7 mm |
| Field of View, Linear: | 84 - 14 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 580 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 335 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully-Multi Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Shock Resistant, Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 300 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 140 MOA |
| Gun Type: | Rifle |