Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vanguard Pro M38 Monopod - 38in has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Monopods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vanguard Pro M38 Monopod - 38in
The Vanguard Pro M38 Monopod - 38in is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Vanguard Pro M38 Monopod - 38in from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Vanguard Pro M38 Hunting Monopod - 38in 334361 come equipped with many original and innovative features that will be sure to enhance your next hunt. This Shooting Monopod manufactured by Vanguard has an ergonomic handle with foam grip and adjustable wrist strap that affords you more comfort than previous models. The M38 PRO Monopod by Vanguard has an adjustable V-Shaped yoke that comes as a part of the Yoke Adjustment System (YAS), never before seen by consumers. This Vanguard Shooting Stick has a head that rotates 360°, allowing you to fire efficiently from any position. The Vanguard Pro M38 Hunting Monopod includes a leg depth scale for water or snow measurement and a removable snow shoe.
Specifications for Vanguard M38 PRO Monopod for Hunting:
| Extended Height: | 980mm |
| Folded Height: | 510mm |
| Weight: | 280g |
| Extended Height: | 38.63in |
| Folded Height: | 20.13in |
| Weight: | 0.62lbs |
| Yoke Type: | V-Shape |
| Swivel Range: | 360° |
| Main Material: | Aluminum Alloy leg |
Features of Vanguard Pro Shooting Monopod M38:
- Adjustable rubber "V" yoke spins 360°
- Head adjusts and locks to 160°, 120° and 80° angles to fit different-sized forearms
- Ergonomic handle with foam grip
- Leg depth scale for water or snow measurement
Package Contents:
- Vanguard Pro M38 38.63in Hunting Monopod 334361
- Karabiner
- Wrist Wrap
- Snow Shoe
- Handle