Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vanguard M32 DropDown Monopod - 32in has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Monopods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vanguard M32 DropDown Monopod - 32in
The Vanguard M32 DropDown Monopod - 32in is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Vanguard M32 DropDown Monopod - 32in from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Vanguard M32 DropDown Monopod - 32in 339069 enables effortless height control and set up in a record-breaking flash so you'll never miss a shot. Simply press the safety button on this Shooting Monopod made by Vanguard to automatically and precisely adjust the height to your needs. The Vanguard DropDown M32 Gunpod also allows you to adjust height while the firearm is rested on the yoke, keeping you on target no matter what. This Vanguard Shooting Stick features a Picatinny Rail quick shoe for ultra fast and convenient attachment to tactical rifles.
Specifications for Vanguard Drop Down M32 Monopod:
| Extended Height: | 815mm |
| Folded Height: | 565mm |
| Weight: | 510g |
| Extended Height: | 32in |
| Folded Height: | 22.5in |
| Weight: | 1.12lbs |
| Yoke Type: | V-Shape |
| Material: | Aluminum Alloy |
Features of Vanguard M32 Drop Down Gunpod:
- Effortless height control and setup
- Button safety lock
- Strong 24-mm tube legs
- Deluxe V-shaped yoke that turns 360 degrees for a variety of firearms
- Shotgun barrel yoke
Package Contents:
- Vanguard M32 DropDown 32in Monopod 339069