Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vanguard FM49 Quick Stick Monopod - 49in has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Monopods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vanguard FM49 Quick Stick Monopod - 49in
The Vanguard FM49 Quick Stick Monopod - 49in is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Vanguard FM49 Quick Stick Monopod - 49in from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Perfect for use by hunters who employ stalking tactics, the Vanguard FM49 Quick Stick Monopod - 49in 332480 lets you move in silence. This Shooting Monopod built by Vanguard is manufactured with metal tipped feet and aluminum legs that provide added stability. The FM-49 Quick Stick by Vanguard has a yoke that is V-shaped to cradle the barrel of your gun more efficiently then was previously available. The Whisper Tek coating and rubberized O-Rings on this Vanguard Shooting Stick allow it to absorb sound while reducing vibration, making the Vanguard FM49 Quick Stick one of the quietest Monopods available.
Specifications for Vanguard Quick Stick FM49 Shooting Monopod:
| Material: | Aluminum Alloy |
| Extended Height: | 1245mm |
| Folded Height: | 290mm |
| Weight: | 210g |
| Extended Height: | 49in |
| Folded Height: | 11.38in |
| Weight: | 0.46lbs |
| Yoke Type: | V-Shape |
Features of Vanguard FM49, 49in Quick Stick Monopod:
- Collapses and sets up in just a few seconds
- Whisper Tek coating and rubber o-ring absorbs sound and reduces vibration
- Aluminum legs and metal-tipped feet
- V-shaped rubber yoke
Package Contents:
- Vanguard FM49 Quick Stick Monopod 332480
- Belted Holster