Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vanguard Beneto 6C Orange Camera Pouch has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Camera Cases, Camera Bags, Travel Cases yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vanguard Beneto 6C Orange Camera Pouch
The Vanguard Beneto 6C Orange Camera Pouch is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Vanguard Beneto 6C Orange Camera Pouch from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Vanguard Beneto 6C Orange Camera Pouch available here! Vanguard is a leading manufacturer of camera accessories, shooting accessories, carrying cases and optical products and accessories. Outdoorsmen and professionals rely on quality Vanguard products for their durability and superb design.
Beneto is an ultra-slim and hip pouch for compact point-and-shoot digital cameras. It's ready to protect your camera, memory card and battery or small accessories. A soft velvet lining guards against scratches. Made of unique jersey fabric, Beneto has a front pocket and zippered top. It has a removable carrying strap., too.
Specifications for Vanguard Beneto 6C Orange Camera Pouch:
| Inside Dimensions(LxWxH mm): | Â 62 x 15 x 107 mm |
| Outside Dimensions(LxWxH mm): | Â 87 x 30 x 127 mm |
| Weight(g): | Â 50 g |
| Inside Dimensions(LxWxH inches): | Â 2 1/2 x 5/8 x 4 1/4 inches |
| Outside Dimensions(LxWxH inches): | Â 3 3/8 x 1 1/8 x 5 inches |
| Weight(lbs): | Â 0.11 lbs |
| Exterior Fabric: | Â Jersey |
| Interior Fabric: | Â Velvet |
Features of Vanguard Beneto 6C Orange Camera Pouch:
- Sleek, contemporary design
- Made of soft jersey
- Front pocket for small accessories
Package Contents:
- Vanguard Beneto 6C Orange Camera Pouch