Tap Tap to Zoom
Code: 2NZ-RMT-SST1M-MT-T113C
MPN: MT-T113C
UPC: 4717385554771
The Leapers UTG Pro Super Slim T1 Mount, Lower 1/3 Co-Witness is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 14% Off!![]()
Purchase your new Leapers UTG Pro Super Slim T1 Mount, Lower 1/3 Co-Witness from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
UTG Super Slim Lower 1/3 Co-witness Picatinny Riser Mount for the Aimpoint T1, Aircraft Grade Aluminum, Matte Black Anodize, with Locking Torx Screw and Integral Recoil Stops for a Secure Zero Hold and Weight Reduction Lightening Cuts. 1.06 Saddle Height, Also Compatible with Aimpoint H1, H2, T2, CompM5
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Co-Witness: | 1/3 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Length: | 1.92 in |
| Height: | 1.32 in |
| Weight: | 1.31 oz |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |