Tap Tap to Zoom
- Included Accessories:
- Attached carabiner
- Blade Material:
- ABS
- Package Type:
- Box
- Color:
- Blue
- Width:
- 3.5 in
- Length:
- 4.75 in
- Fabric/Material:
- Plastic, Silicone
Code: WM-M3-20-LNT0006-08-1146778
MPN: 1146778
UPC: 661120106746
Product Info for UST Spright Lantern
The UST Spright Lantern is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 36% Off!![]()
Purchase your new UST Spright Lantern from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Spright Lantern features a collapsible, silicone globe which diffuses the bright LED light for a pleasing soft light that will brighten the inside of your tent or camper. Includes three long-lasting LED bulbs that provide a bright 100 lumens on high setting.
Specifications for UST Spright Lantern:
| Manufacturer: | UST |
| Included Accessories: | Attached carabiner |
| Blade Material: | ABS |
| Weight: | 7 oz |
| Package Type: | Box |
| Color: | Blue |
| Width: | 3.5 in |
| Length: | 4.75 in |
| Fabric/Material: | Plastic, Silicone |
| Handle Material: | ABS |
Features of UST Spright Lantern:
- LED bulbs provide up to 100 lumens of light, runs for up to 5 days on nightlight setting, sturdy base includes integrated hook for hanging
Package Contents:
- UST Spright Lantern