Tap Tap to Zoom
US Night Vision IR Hunter 50mm Lens 640x480 Thermal Weapon Sight has been discontinued by US Night Vision and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
The US Night Vision IR Hunter 50mm Lens 640x480 Thermal Weapon Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new US Night Vision IR Hunter 50mm Lens 640x480 Thermal Weapon Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Use the US Night Vision IR Hunter 50mm 640x480 Multi-Use Thermal Weapon Sight to sight in and hunt even in the darkest of nights. This NV thermal weapon sight manufactured by the professionals at US Night Vision features turret knob controls with an advanced lens and calibration system to reduce operator error and increase performance. The US Night Vision IR Hunter 50mm Lens 640x480 Thermal Weapon Sight includes processing power which gives you a larger clearer image with super sharp detailed symbols and reticles. The US Night Vision IR Hunter 640x480 Thermal Weapon Sight w/ 50mm Lens & MOA Reticle is sleek and made to fit your weapon like any standard optic.
| Sensor Type: | 640x480 VOx microbolometer |
| Field of View: | 17° |
| Thermal Sensitivity: | <50mk |
| Automatic Features: | Contrast, Brightness |
| Magnification: | 2.5x Optical / 20x Digital |
| Display Type: | AMLCD 800x600 |
| Start Up Time: | >4 Seconds |
| Frame Rate: | >60/30hz |
| Base MOA: | >.5 MOA |
| Video: | Analog RS-170 |
| Power: | 2 ea. 3V CR123 |
| Battery Life: | Approximately 4 hours continuous use |
| Operating Temp: | -40°C to +50°C (-40°F to +120°F) |
| Storage Temp: | -40°C to +71°C (-40°F to +160°F) |
| Dimensions: | 8.1" L x 2.9" W x 3.1" H |
| Weight: | 975 Grams |
| Mounting: | Mil-Std-1913 Rail Mount |
| Command and Control: | Turret Knobs Brightness/Contrast Windage/Elevation Zoom/Polarity and Menu Functions |