Tap Tap to Zoom
- Color:
- Cosmo Sage Green
- Width:
- 8 in
- Height:
- 14.1 in
- Depth/Thickness:
- 2.7 in
- Size:
- Medium
- Gender:
- Male
Code: 5MC-BG-WLVBG-WILGRN-002
MPN: WILGRN/002
Product Info for Urbn Chc Williams Bulletproof Vest Bag
The Urbn Chc Williams Bulletproof Vest Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 58% Off!![]()
Purchase your new Urbn Chc Williams Bulletproof Vest Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Williams Bagfeatures a diagonal zipped pocket for a stylish look and quick storage. This bag also offers a fully zipped and roomy main compartment that is fully lined. The durable cross-body strap and carry handle provides multiple wear options including convenient handsfree use.
Specifications for Urbn Chc Williams Bulletproof Vest Bag:
| Manufacturer: | Urbn Chc |
| Color: | Cosmo Sage Green |
| Fabric/Material: | Grade Leather |
| Width: | 8 in |
| Height: | 14.1 in |
| Depth/Thickness: | 2.7 in |
| Weight: | 2 lb |
| Size: | Medium |
| Gender: | Male |
| Last Chance: | Yes |
Features of Urbn Chc Williams Bulletproof Vest Bag
- Front pocket for quick storage with added magnet close flap to ensure items are secure
- Main compartment features top zipper
- Durable strap and carry handle provides multiple wear options
- Ballistic Kevlar panel only adds 17 ounces of weight to the bag.
- Ballistics: Rated and tested LEVEL IIIA protection from any standard handgun ammo under the NIJ standards. .45acp, .44Magnum.
Package Contents:
- Urbn Chc Williams Bulletproof Vest Bag