Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 21 in
- Height:
- 31 in
- Fabric/Material:
- UHMWPE
- Threat Level:
- Level III+
- Weight:
- 15.4 lb
- Plate Dimension:
- 21x30
Code: 26-BP-LW3RRS-RRS-IIIPLUSLW-ERT-NVP
MPN: RRS-III+LW-ERT-NVP
Product Info for United Shield Light Weight III Plus RRS, No ViewPort
The United Shield Light Weight III Plus RRS, No ViewPort is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 40% Off!![]()
Purchase your new United Shield Light Weight III Plus RRS, No ViewPort from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Rifle Shield Level III+ - 21" x 30" RRS shaped No viewport - Lightweight -15.43 lbs
Specifications for United Shield Light Weight III Plus RRS, No ViewPort:
| Manufacturer: | United Shield |
| Color: | Black |
| Length: | 21 in |
| Height: | 31 in |
| Fabric/Material: | UHMWPE |
| Threat Level: | Level III+ |
| Weight: | 15.4 lb |
| Plate Dimension: | 21x30 |
Package Contents:
- United Shield Light Weight III Plus RRS, No ViewPort